RomânăEnglish


Editii precedente

Editia I

22 – 24 septembrie 1994

Participanti: Ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansamblul “Marais Tradition”(Challans) – Franta, ansamblul “Ciocarlia” al Ministerului de interne, ansamblul folcloric “Ghiocelul” (Urziceni) – Romania, ansamblul folcloric “Floricica” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni. Recitaluri: Maria si Nicolae Rotaru, Tita Stefan, Mioara Velicu, Gheorghe Turda.

Din program: parade ale portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Editia a II-a

22 – 24 noiembrie 1995

Participanti: Ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Veles (Macedonia), ansamblul folcloric “Zapis” – Trstenik (Serbia), ansamblul folcloric “Fluieras” – Chisinau (R. Moldova), ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansamblul folcloric “Muresul” – Targu-Mures (Romania), ansamblul folcloric “Ghiocelul” (Urziceni) – Romania, ansamblul folcloric “Floricica” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parade ale portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Urziceni, Tandarei, Giurgeni, Vladeni, Bucu, Ion Roata.

Editia a III-a

6 – 8 noiembrie 1996

Participanti: Ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Veles (Macedonia), ansamblul folcloric “Vantuletul” si orchestra Barbu Lautaru – Balti (R. Moldova), ansamblul folcloric “Vatra Horelor” – Slobozia Mare (R. Moldova), ansamblul folcloric “Dor Transilvan” – Cluj-Napoca (Romania), ansamblul folcloric “Balada Dunarii” – Calarasi (Romania) ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansamblul folcloric “Ghiocelul” (Urziceni) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parade ale portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Giurgeni, Facaeni, Jilavele.

Editia a IV-a

19 – 21 septembrie 1997

Participanti: Ansamblul folcloric “Masis” – Erevan (Armenia), ansamblul folcloric “Zapis” – Trstenik (Serbia), ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Veles (Macedonia), ansamblul folcloric “Russkie Napevy” – Moscova (Rusia), ansamblul folcloric “Nicola Vaptarov” – Silistra (Bulgaria), ansamblul folcloric “Cucorenii” – Cucoara (R. Moldova), ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansamblul folcloric “Ghiocelul” (Urziceni) – Romania, ansamblul folcloric “Balada Ialomitei” – Urziceni (Romania), ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parade ale portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Tandarei, Urziceni, Fetesti, Saveni, Mihail Kogalniceanu, Vladeni, Grindu, Reviga, Fierbinti, Dridu.

Editia a V-a

13 – 15 august 1998

Participanti: Ansamblul folcloric “Halim Focali Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi” – Izmir (Turcia), ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Veles (Macedonia), ansamblul folcloric “Nicola Vaptarov” – Silistra (Bulgaria), , ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansamblul folcloric “Ghiocelul” (Urziceni) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parade ale portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Urziceni, Tandarei, Amara, Luciu, Facaeni, Bucu, Grindu, Reviga.

Editia a VI-a

6 – 8 septembrie 2000

Participanti: Ansamblul folcloric “Alaykoy Kultur and Art Association” – Nicosia (Cipru), ansamblul folcloric “Sant Aleni” – (Italia), ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Veles (Macedonia), ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansamblul folcloric “Ghiocelul” (Urziceni) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parade ale portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Urziceni, Fetesti, Tandarei, Vladeni, Facaeni, Giurgeni.

Editia a VII-a

29 – 31 august 2001

Participanti: Ansamblul folcloric “Banda de Gaitas Nova Fronteira & Cartelle” – Ourense (Spania), ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Veles (Macedonia), ansamblul folcloric “Makamliicheta” – Silistra (Bulgaria), ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansamblul folcloric “Ghiocelul” (Urziceni) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parade ale portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Tandarei, Urziceni, Fetesti, Milosesti, Sf. Gheorghe, Reviga, Facaeni, Gh. Lazar.

Editia a VIII-a

27 iunie 2003

Participanti”: Ansamblul folcloric “Les Efournigeas” – Franta, ansamblul folcloric “Przygoda” – Polonia, ansamblul folcloric “Semillia Pueblo Y Canto” – Peru, ansamblul folcloric “Bystrancan” – Slovacia, ansamblul folcloric “Halytska Veselka” – Ucraina, ansamblul folcloric “Yerka Folklore Dancing Public Dabka” – Israel, ansamblul folcloric din Inzovo – Bulgaria, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia.

Editia a VIII-a a fost o premiera, pentru prima data acest festival desfasurandu-se sub semnul unui parteneriat regional, intre judetele Ialomita si Calarasi.

Editia a IX-a

10-12 iunie 2005

Participanti: Ansamblul folcloric “Nicola Vaptarov” – Bulgaria, ansamblul folcloric “New Krini Group Agia Paraskevi” – Grecia, ansamblul folcloric “Zapis” – Serbia, ansamblul folcloric “Halytska Veselka” – Ucraina, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Tandarei, Fetesti, Reviga, Ciulnita, Gh. Doja, Vladeni, Bordusani, Facaeni.

Editia a X-a

1-4 iunie 2006

Participanti: Ansamblul folcloric “Zarya” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Kole Nedelkoski” – Macedonia, ansamblul folcloric “Izvoras” – Republica Moldova, ansamblul folcloric “Ziemia Cieszynska” – Polonia, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Urziceni, Fetesti, Tandarei, Dragoesti, Ciochina, Giurgeni, Valea Ciorii, Stelnica, Vladeni.

Editia a XI-a

17-20 iulie 2008

Participanti: Ansamblul folcloric “Makamliicheta” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Kole Nedelkoski” – Macedonia, ansamblul folcloric “Krakus” – Polonia, ansamblul folcloric “Alexandru cel Mare” – Grecia, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Tandarei, Giurgeni, Facaeni, Mihail Kogalniceanu, Albesti, Reviga, Gh. Doja, Perieti, Vladeni, Gura Ialomitei.

Editia a XII-a

6-9 august 2009

Participanti: Ansamblul folcloric “Makamliicheta” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Kole Nedelkoski” – Macedonia, ansamblul folcloric “Ziemia Lezajska” – Polonia, ansamblul folcloric “Makedones” – Grecia, ansamblul folcloric “Zapis” – Serbia, ansamblul folcloric “Istra” – Rusia, ansamblul folcloric “Zeljeznikar” – Muntenegru, ansamblul folcloric “Zdravche Venche” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Baraganul” (Calarasi) – Romania, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului. Festivalul s-a desfasurat sub forma unui parteneriat cultural intre judetele Ialomita si Calarasi, festivalul desfasurandu-se in aceeasi perioada cu Festivalul International de Folclor „Hora Mare” – Calarasi.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Tandarei, Calarasi, Giurgeni, Facaeni, Mihail Kogalniceanu, Albesti, Reviga, Vladeni, Cocora, Andrasesti, Ciulnita, Milosesti.

Editia a XIII-a

13-16 mai 2010

Participanti: Ansamblul folcloric “Rhythm” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Keramicar” – Macedonia, ansamblul folcloric “Sticna” – Slovenia, ansamblul folcloric “Mladost” – Slovacia, ansamblul folcloric “Doina Prutului” – Republica Moldova, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Tandarei, Reviga, Milosesti, Cazanesti, Movila, Stelnica, Facaeni, Jilavele, Sf. Gheorghe, Vladeni.

Editia a XIV-a

2-5 iunie 2011

Participanti: Ansamblul folcloric “Chodowiacy” – Polonia, ansamblul folcloric “Old WestFrisian Dancinggroup Wijdenes” – Olanda, ansamblul folcloric “Elektroporcelan” – Serbia, ansamblul folcloric “Keramicar” – Macedonia, ansamblul folcloric “Dobrudja” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Tandarei, Reviga, Albesti, Facaeni, Milosesti, Cazanesti, Stelnica, Jilavele, Grindu, Perieti, Grivita, Andrasesti, Valea Ciorii.

Editia a XV-a

24-27 mai 2012

Participanti: Ansamblul folcloric “Lilybetano” – Italia, ansamblul folcloric “Folklore Club of Egirdir Public Education Center – Isparta” – Turcia, ansamblul folcloric “Kanareyka” – Ucraina, ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Macedonia, ansamblul folcloric “Shikovtsi” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Dragoesti, Facaeni, Cosereni, Milosesti, Andrasesti, Vladeni, Reviga, Jilavele, Buesti, Mihail Kogalniceanu, Garbovi.

Editia a XVI-a

13-16 iunie 2013

Participanti: Ansamblul folcloric “Poznan” – Polonia, ansamblul folcloric “Krompašan” – Slovacia, ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Macedonia, ansamblul folcloric “Silistra” – Bulgaria, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Tandarei, Amara, Cazanesti, Facaeni, Vladeni, Gheorghe Doja, Andrasesti, Reviga, Saveni, Suditi.

Editia a XVII-a

29 mai -1 iunie 2014

Participanti: Ansamblul folcloric “Amersfoort” – Olanda, ansamblul folcloric “Gelmelzwaaiers” – Belgia, ansamblul folcloric “Zafer” – Turcia, ansamblul folcloric “Samot” – Serbia, ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Macedonia, ansamblul folcloric “Silistra” – Silistra – Bulgaria, ansamblul folcloric “Ludogorska Mladost” – Razgrad – Bulgaria ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Tandarei, Cazanesti, Facaeni, Vladeni, Munteni Buzau, Andrasesti, Reviga, Cosereni, Suditi, Gura Ialomitei, Garbovi.

Perioada: 29 mai -1 iunie 2014

Organizatori: Consiliul Judeţean Ialomiţa, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa, Consiliul Local Slobozia.

Editia a XVIII-a

21 – 24 mai 2015

Participanti: Ansamblul folcloric “Bizovac” – Croatia, ansamblul folcloric “Silesianie” – Polonia, ansamblul folcloric “Strazcanik” – Slovacia, ansamblul folcloric “Kole Nedelkovski” – Macedonia, ansamblul folcloric “Dobrudzhanche” – Silistra – Bulgaria, ansamblul folcloric “Silver Bouquet” – Silistra – Bulgaria ansamblul folcloric “Doina Baraganului” (Slobozia) – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Fetesti, Cazanesti, Facaeni, Vladeni, Giurgeni, Saveni, Andrasesti, Reviga, Ciulnita, Albesti, Suditi, Scanteia, Garbovi.

Editia a XIX-a

9-12 iunie 2016

Participanti: Ansamblul folcloric “Oro” – Serbia, ansamblul folcloric “Upite” – Letonia, ansamblul folcloric “Trembita” – Ucraina, ansamblul folcloric “Keramicar” – Macedonia, ansamblul folcloric “Dobrudja” – Silistra – Bulgaria, ansamblul folcloric “Kapantsi” – Razgrad – Bulgaria, ansamblul folcloric “Doina Baraganului” – Slobozia – Romania, ansambluri si grupuri folclorice din judetul Ialomita, solisti vocali si instrumentisti ialomiteni.

Din program: parada portului popular, spectacole folclorice, vizitarea obiectivelor turistice, intalniri cu locuitorii judetului.

Localitati gazda: Slobozia, Slobozia Noua, Cazanesti, Facaeni, Saveni, Suditi, Giurgeni, Reviga, Gura Ialomitei, Andrasesti, Garbovi.


Page in 3.376 seconds.